Loading...
Giriş Yap Hesap Oluştur

Çağrı Merkezi / (0555) 006 0 800

Plansız alanlara ilişkin yeni imar yönetmeliği yürürlükte! Köye ev yapana kolaylık

Anasayfa Haber ve Duyurular Plansız alanlara ilişkin yeni imar yönetmeliği yürürlükte! Köye ev yapana kolaylık
Sevdiklerinizle Paylaşın

Plansız alanlara ilişkin yeni imar yönetmeliği yürürlükte! Köye ev yapana kolaylık

Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelikle tarımsal amaçlı yapıların kapsamına ‘bağ evi' de dahil edilerek ruhsat zorunluluğu kalktı. Köyde ruhsatsız ev yapabilmek için gerekli olan ikametgah zorunluluğu kalktı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 'Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği'nde düzenleme yaptı. Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelikle köyüne ve tarlasına dönene kolaylıklar getirildi. Yönetmelikle Büyükşehir Belediyeleri'nce 'kırsal yerleşik alan' tespiti yapılan mahallelerin, belirli kurallar dahilinde köy yerleşik alanı şartlarına tabi olması sağlandı. Yönetmelikle tarımsal amaçlı yapıların tanımı genişletilerek, bu tanıma "bağ evleri" de dahil edildi.

MESAFE DÜŞÜRÜLDÜ

'Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği'ne göre birden fazla yapı yapılan parsellerde, binalar arası asgari mesafe sınırı bitişik yapılar hariç 10 metreden 6 metreye düşürüldü. Bina azami yükseklikleri 6,50 metreden 7,50 metreye çıkarıldı. İskan dışı alanlarda 1500 metrekare üzeri hisseli parsellerde Tarım ve Orman Bakanlığı'nın uygun görüşü alınarak en çok 1 konut amaçlı yapı yapabilme imkanı 3'e çıkarıldı. Yapıların komşu parsel sınırına 5 metre mesafe bırakma zorunluluğu 3 metreye düşürüldü.

EMSAL SINIRI OLMAYACAK

Yönetmeliğe göre köy yerleşik alanı civarı sınırları için tespit edilebilecek azami mesafe 100 metreden 300 metreye çıkarıldı. Çevre Düzeni Planları'nda yer alan ve kırsal yerleşim alanları için emsali 0,50 ile sınırlandıran madde kaldırıldı.

İKAMETGAH İSTENMEYECEK

Karadeniz gibi dağınık yerleşimlerin olduğu yerlerde, arası en çok 200 metre olan 2 ve daha fazla binayı içerecek şekilde "Dağınık Yerleşik Alan" belirlenme imkanı sağlandı. Bu sayede bu alanlarda da köy yerleşik alanı kuralları geçerli hale geldi. Yapı yapabilmek için köy nüfusuna kayıtlı olmak ve köyde sürekli oturmak şartları kaldırıldı.

BAĞ EVİNE RUHSAT ZORUNLULUĞU YOK

Tarımsal amaçlı yapıların tanımı genişletilerek, bu tanıma "bağ evleri" ve Tarım ve Orman Bakanlığınca bu kapsamda olduğu belirlenen diğer yapılar da dahil edildi. İskan dışı alanlarda taban alanı 75 metrekareyi ve 2 katı geçmemek üzere yapılacak 1 bağ evi için bakanlığın uygun görüşü alınmak kaydıyla köy içi yapılara benzer şekilde ruhsat zorunluluğu kaldırıldı. Köylerde bina çatılarında yapılan güneş enerji sistemleri yapı ruhsatından muaf tutuldu.

Hemen ücretsiz ilan verin, kısa sürede alıcı bulun.

Ücretsiz İlan Ver!

Hemen
İlan Başvurunuzu
Yapın.

Danışmanlarımız
Başvurunuzu
İncelesin.

İlanınız
Tüm Ağımızda
Ücretsiz Yayınlansın!

İlanlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! (0555) 006 0 800

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.